Want more details?
Overall Length: 25.5ft
Overall Width: 8.5ft
Overall Height: 8.5ft
Rear Door Width: 80”
Front Door Width: 62″
Rear Door Height: 82”
Front Door Height: 79.5”
Powered Snowmobile trailer ordered in with all the features. Ready to load the sleds and head to the mountains!
Blackout edition with aluminum wheels
Rear spoiler with two 9” loading lights
Rear stabilizer jacks
7ft Interior height
(x8) 1000lb D-Rings
(x4) 47” interior lights
110V Bronze Electrical Pkg
(Exterior Power inlet)
(Interior Outlet)
(Additional 48” light)
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options!
Country Load Trailer Sales Madrid, NE
Status: available
Cargo / Enclosed Trailer
Stock #: 7.5x23E
$17,895
Quick Specs
| Location: | Madrid, NE |
| Price: | $17,895 |
| Stock Number: | 7.5x23E |
| Trailer Type: | Cargo / Enclosed Trailer |
| Color: | Silver/Black |
| Length x Width: | 23' 276" x 0' |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4430 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 2570 lbs |
| Payload: | 4430 lbs |
| Length: | 23' 276" |
| Width: | 0' |
Additional Information
| Stock Number: | 7.5x23E |
| Year: | 2026 |
| Make: | Legend Trailers |
| Model: | EXPLORER |













