This one is sold, but check out these other trailers in Madrid, NE!
Want more details?
308-326-4660
Have you seen the video of the CEO of Celltech jumping on the roof of a cargo trailer
That’s these guys. We found them when we attended the 2023 NATDA show and decided we needed their trailers in our lineup.
Now, if a standard cargo trailer just is not heavy enough for your needs these Celltechs are the next option. The skin is Hot dipped galvanized 80ksi steel.
You literally can jump on the roof of these. Something unthinkable with our other brands. Nothing against them it’s just the way it is with Cargo/Enclosed Trailers.
This has 7,000 axles, a full galvanized frame, and Etrack already built into the walls.
Again, these are not a standard trailer where the walls can be pushed on and the flex. One literally held together when it was in an accident and rolled over. No seriously Google it! Plus we have photos!
Contractor grade.
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options!
Country Load Trailer Sales Madrid, NE
Status: sold
Cargo / Enclosed Trailer
Stock #: SERVICE
Quick Specs
| Location: | Madrid, NE |
| Stock Number: | SERVICE |
| Trailer Type: | Cargo / Enclosed Trailer |
| Color: | WHITE |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10377 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 3623 lbs |
| Payload: | 10377 lbs |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Frame Type: | Galvanized Steel |
| Ramp: | Folding Rear Ramp |
Additional Information
| Stock Number: | SERVICE |
| Year: | 2026 |
| Make: | Celltech |
| Model: | 7x16 SERVICE |
| Warranty: | 10 years |

















