Want more details?
| Model – GTU | ||||
| Package Options – Classic | ||||
| Length/Width – 14′ x 83″ – 235 pkg | ||||
| GVWR – 235 Package (7,000 lb GVWR) | ||||
| Axles – 2 – 3,500 lb Super Lube, Electric Brake | ||||
| Suspension – 5-Leaf Slipper Springs | ||||
| Frame – 4″ Channel | ||||
| Cross-Members – 2″ Engineered Channel on 24″ Centers | ||||
| Sides – Expanded Metal Sides | ||||
| Top Rail – 2-3/8″ Balled-end Pipe, 13 ga | ||||
| Dove – 24″ Laser Grip Dovetail | ||||
| Ramp Gate – EZ Bi-Fold Gate | ||||
| Paint Type – DM Difference Maker Coating System | ||||
| Paint Color – Onyx Black | ||||
| Floor – 2″ Treated Lumber | ||||
| Coupler – 2″ – 10,000 lb Demco EZ-Latch, Adjustable Channel | ||||
| Jack – 7,000 lb Drop-Leg Jack | ||||
| Storage – 10″ X 13″ Lockable Steel Tongue Box | ||||
| Fenders – 12 ga Smooth | ||||
| Lights – All LED Lights | ||||
| Tie Downs – Integrated Upright Tie Downs | ||||
| Stake Pockets – 5 Stake Pockets | ||||
| Tire Size – 205/75R15 8 Ply Radial | ||||
| Wheel Color – Black | ||||
| Spare Mount – Under-Frame Spare Mount |
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options!
Country Load Trailer Sales Madrid, NE
Status: available
Utility Trailer
Stock #: GTU14
$6,095
Quick Specs
| Location: | Madrid, NE |
| Stock Number: | GTU14 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 14' 168" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5020 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1980 lbs |
| Payload: | 5020 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6.92' 83" |
Additional Information
| Stock Number: | GTU14 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Diamond C Trailers |
| Model: | GTU14 |






