Want more details?
| Model – LPT-GN | ||||
| Package Options – Standard | ||||
| GVWR – 207 Package (15.5K GVWR) | ||||
| Length/Width – 16′ x 82″ – 207 pkg | ||||
| Axles – 2 – 7,000 lb Super Lube | ||||
| Brakes – Electric Drum | ||||
| Suspension – Slipper Roller | ||||
| Pull Type – 12″ Engineered Gooseneck Package | ||||
| Dump Main Frame – 8″ x 15 lb I-Beam Frame | ||||
| Dump Body Frame – 5″ x 2″ x 3/16″ Rectangle Tube | ||||
| Body Thickness – 10 ga Body, Sides Integral with Floor | ||||
| Sides – 24″ Tall Sides (10 ga) | ||||
| Side Extensions – None | ||||
| Hoist – 5 Stage Telescopic Cylinder | ||||
| Ramps – 78″ Rear Slide-In Ramps (3″ I-Beam) | ||||
| Gate – 3-Way Gate (with Hold Back System) | ||||
| Jack – 12,000 lb Drop-Leg Jack | ||||
| Paint Type – DM Difference Maker Coating System | ||||
| Paint Color – Onyx Black | ||||
| Cross-Members – 3″ I-Beam on 16″ Centers | ||||
| Deck on the Neck – None | ||||
| Gooseneck Coupler – Curt Cushion Coupler | ||||
| Storage – Full Width Diamond Plate Neck Box | ||||
| Hydraulic Power – Power Up, Gravity Down (with High Flow KTI Pump) | ||||
| Tarp – Long Arm, Easy Roll Tarp System | ||||
| Bed Control – Corded Remote, 14′ | ||||
| Battery/Charger – Group 27 Series Battery w/110V 5amp Charger | ||||
| Battery/Charger – Solar Charging System, 7 watt | ||||
| Steps – 24″ Side Step | ||||
| Lights – All LED Lights | ||||
| Stake Pockets – Stake Pockets on each Upright | ||||
| Tie Downs – 4 – 5/8″ D-Rings | ||||
| Wiring – Sealed Wiring Harness | ||||
| Tire Size – 235/80R16 14 Ply Radial | ||||
| Wheel Color – Black | ||||
| Spare Mount – Fold-Down Spare Mount in Gooseneck |
Total MSRP Price:
$19,219.50
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options!
Country Load Trailer Sales Madrid, NE
Status: available
Dump Trailer
Stock #: LPT16GN
$17,195
Quick Specs
| Location: | Madrid, NE |
| Stock Number: | LPT16GN |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Length x Width: | 0" x 0' |
| GVWR: | 14900 lbs |
| Payload: | 9660 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| GVWR: | 14900 lbs |
| Empty Weight: | 5740 lbs |
| Payload: | 9660 lbs |
| Length: | 0" |
| Width: | 0' |
Additional Information
| Stock Number: | LPT16GN |
| Year: | 2026 |
| Make: | Diamond C Trailers |
| Model: | 16x82 GN |
























