Want more details?
- 7800ESA Series
- 7812ESA-S-TG
- Utility Trailer
- A-Framed aluminum tongue, 48″ long with 2″ coupler
- 725 lb
- rated at 2990 lb
- 3500 lb Rubber torsion axle – Easy lube hubs
- 1
- LED package
- chains
- Steel, 5-4.5 BHP
- 14″ Steel | ST205/75R14 Radial
- 7″ Heavy duty frame rail | 4) Tie down loops (2 per side) | Swivel tongue jack, 1200 lb capacity
- Aluminum fenders | Extruded aluminum floor
- Aluminum tailgate – 75.5″ wide x 44″ long
- Covered under our industry-leading all-inclusive for 5 years
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options!
Country Load Trailer Sales Madrid, NE
Status: available
Utility Trailer
Stock #: 7814ESA-S-TG
$4,395
Quick Specs
| Location: | Madrid, NE |
| Stock Number: | 7814ESA-S-TG |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | ALUM |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 2340 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Empty Weight: | 650 lbs |
| Payload: | 2340 lbs |
Additional Information
| Stock Number: | 7814ESA-S-TG |
| Year: | 2025 |
| Make: | Other |
| Model: | 7812ESA-S-TG |









