Want more details?
• GVWR: 15,700 lbs
• Axles: (2) 7K Lippert Electric Brake EZ Lube Spring Axles
• Deck Width: 102″
• Deck Height: 34″
• Frame: 12″ I-Beam (14 lb/ft) main frame
• Bed Frame: 2″ x 5″ x 11-ga tubing
• Crossmembers: 3″ channel on 16″ spacing
• Floor: Pine lumber deck
• Coupler: Adjustable 2-5/16″ Gooseneck (30K rated)
• Jacks: Dual 12K drop-leg side wind jacks• Stake Pockets: Spaced every 24″
• Rub Rail: 2″ x 3/8″
• Toolbox: Mega lockable toolbox in neck
• Spare Mount: Weld-on spare tire mount
• Tires: ST235/80R16 radial tires (14-ply)
• Wheels: 16″ black mod wheels (8-lug)
• Lighting: DOT-approved LED lights
• Wiring: All-weather wiring harness
• Finish: Steel grit blasted & powder coated
• Safety: 3/8″ Grade 70 safety chains + breakaway system
Jack and Coupler Features
- 2 5/16" Coupler
Wheels and Suspension Features
- Electric Brake(s)
- 8 Hole Wheels
- Spring Suspension
Safety Convenience and Electrical Features
- Front Tongue Toolbox
- Spare Tire Mount
- 7-Way Plug
- DOT Approved Lighting
- LED Lighting
Doors, Windows and Ramps
- Dovetail
- Fold Up Split Ramps
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options!
Country Load Trailer Sales Madrid, NE
Status: available
Gooseneck-Flatbed Trailer
Stock #: FTZ30GN
Quick Specs
| Location: | Madrid, NE |
| Stock Number: | FTZ30GN |
| Trailer Type: | Gooseneck-Flatbed Trailer |
| Color: | BLACK |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15700 lbs |
| Payload: | 9955 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15700 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 5745 lbs |
| Payload: | 9955 lbs |
Options
| Hitch Type: | Gooseneck Hitch |
| Coupler Size: | Gooseneck 2-5/16" |
| Jack and Coupler Features: | 2 5/16" Coupler |
| Wheels and Suspension Features: | Electric Brake(s), 8 Hole Wheels, Spring Suspension |
| Safety Convenience and Electrical Features: | Front Tongue Toolbox, Spare Tire Mount, 7-Way Plug, DOT Approved Lighting, LED Lighting |
| Doors, Windows and Ramps: | Dovetail, Fold Up Split Ramps |
Additional Information
| Stock Number: | FTZ30GN |
| Year: | 2026 |
| Make: | Horizon Trailers |
| Model: | FTZ |














