Want more details?
| Model – HDT-GN | ||||
| Package Options – Standard | ||||
| GVWR – 207 Package (15.5K GVWR) | ||||
| Length/Width – 24′ x 82″ – 207 pkg | ||||
| Axles – 2 – 7,000 lb Super Lube | ||||
| Brakes – Electric Drum | ||||
| Suspension – Slipper Roller | ||||
| Pull Type – 12″ Engineered Gooseneck Package | ||||
| Frame – 8″ x 15 lb I-Beam Frame | ||||
| Deck – 8′ Stationary Deck at Front | ||||
| Tilt – Hydraulic Dampening Cylinder w/ Valve Control | ||||
| Paint Type – DM Difference Maker Coating System | ||||
| Paint Color – Onyx Black | ||||
| Floor – 2″ Treated Lumber | ||||
| Cross-Members – 3″ I-Beam on 16″ Centers | ||||
| Deck on the Neck – None | ||||
| Gooseneck Coupler – Curt Cushion Coupler | ||||
| Jack – Dual 20K Simol 2-Speed Drop-Leg Jacks | ||||
| Storage – Full Width Diamond Plate Neck Box | ||||
| Winch – Winch Mounting Plate | ||||
| Fenders – 14 ga Teardrop, Diamond Plate, Bolt-on | ||||
| Steps – Step Latch | ||||
| Lights – All LED Lights | ||||
| Stake Pockets – 2″ x 3/8″ Rub Rail w/ Stake Pockets | ||||
| Tie Downs – 4 – 5/8″ D-Rings | ||||
| Tire Size – 235/80R16 14 Ply Radial | ||||
| Wheel Color – Black | ||||
| Spare Mount – Fold-Down Spare Mount in Gooseneck |
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options!
Country Load Trailer Sales Madrid, NE
Status: available
Equipment Trailer, Tilt Trailer
Stock #: HDTGN247k
$13,495
Quick Specs
| Location: | Madrid, NE |
| Stock Number: | HDTGN247k |
| Trailer Type: | Equipment Trailer, Tilt Trailer |
| Color: | BLACK |
| Length x Width: | 0' x 0" |
| GVWR: | 14900 lbs |
| Payload: | 10160 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| GVWR: | 14900 lbs |
| Empty Weight: | 4740 lbs |
| Payload: | 10160 lbs |
| Length: | 0' |
| Width: | 0" |
Additional Information
| Stock Number: | HDTGN247k |
| Year: | 2026 |
| Make: | Diamond C Trailers |
| Model: | HDT |










