Want more details?
| Model – FMAX212 | ||||
| Package Options – Standard | ||||
| Loading Style – Max Ramps | ||||
| Length/Width – 40′ x 102″ MR | ||||
| GVWR – 25,900 lb | ||||
| Dove – 60″ Dovetail with 2″ x 2″ x 1/8″ Angle Cleats (Max Ramps) | ||||
| Axles – 2 – 12,000 lb Heavy Duty, Oil Bath | ||||
| Brakes – Electric Drum | ||||
| Suspension – Spring | ||||
| Pull Type – 12″ Engineered Gooseneck | ||||
| Frame – 16″ Engineered Beam 2.0 | ||||
| Jack -12k Drop-Leg Jacks | ||||
| Paint Type – DM Difference Maker Coating System | ||||
| Paint Color – Onyx Black | ||||
| Floor – 2″ Treated Lumber | ||||
| Cross-Members – 3″ I-Beam on 16″ Centers w/ Formed Gussets | ||||
| Storage – Diamond Plate Neck Box w/ Gas Shock Assisted Lid | ||||
| Deck on the Neck – None | ||||
| Winch – Winch Tray | ||||
| Lace Rail – 6″ Channel Lace Rail | ||||
| Lights – All LED Lights | ||||
| Stake Pockets – 2″ x 3/8″ Rub Rail w/ Stake Pockets & Pipe Spools | ||||
| Slide Track & Ratchets – No Slide Track | ||||
| Steps – Front Retractable & Mid-Turn | ||||
| Sway Control – Standard on 30 – 44′ model | ||||
| Wiring – Sealed Wiring Harness | ||||
| Tire Size – 235/80R16 14 Ply Radial, Dually | ||||
| Wheel Color – Black | ||||
| Spare Mount – Under-Frame Spare Mount |
308-326-4660
40ft long and huge axles. Perfect for those long loads. One of our most popular goosenecks!
14 ply tires
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options!
Country Load Trailer Sales Madrid, NE
Status: available
Gooseneck-Flatbed Trailer
Stock #: FMAX21240MR
$24,995
Price
Quick Specs
| Location: | Madrid, NE |
| Stock Number: | FMAX21240MR |
| Trailer Type: | Gooseneck-Flatbed Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 40' 480" x 8.5' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 25900 lbs |
| Payload: | 17040 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 25900 lbs |
| Empty Weight: | 8860 lbs |
| Payload: | 17040 lbs |
| Length: | 40' 480" |
| Width: | 8.5' 102" |
Additional Information
| VIN: | 46UFU4025p1267749 |
| Stock Number: | FMAX21240MR |
| Year: | 2026 |
| Make: | Diamond C Trailers |
| Model: | FMAX212 |













